Сторінки

Заняття "Виготовлення виробів у техніці декупаж"

 

Тема: Бесіда. Що таке декупаж. Історія виникнення і розвитку. Основні інструменти, засоби, матеріали. Способи виготовлення виробів. Техніка безпеки.

Мета: ознайомити дітей з технікою декупаж, історією виникнення і розвитку, основними інструментами, засобами, матеріалами, способами виготовлення виробів в даній техніці, технікою безпеки.

Завдання: теоретичне ознайомлення з технікою декупаж та застосуванням її на практиці.

Обладнання: наочність (готові вироби в техніці декупаж, фотографії виробів, поетапності виготовлення різних виробів), інструменти та матеріали для демонстрації, готові вироби.

 Тип заняття: засвоєння нових знань

Форма заняття: групове          

Хід заняття

І. Вступна частина.

Повідомити дітям тему, мету, завдання заняття, очікувані результати.

На цьому занятті ми ознайомимося з новою технікою – декупаж, історією виникнення і розвитку, основними інструментами, засобами, матеріалами, способами виготовлення виробів в даній техніці, технікою безпеки.

 

ІІ. Основна частина
1.                   Бесіда. Що таке декупаж. Історія виникнення і розвитку. Основні інструменти, засоби, матеріали. Способи виготовлення виробів. Техніка безпеки.

1). У наш час розвинулася мода на речі "ручної роботи", на унікальні подарунки, елементи інтер'єру та одягу. І ось, піддавшись цьому свіжому віянню, ми починаємо з досадою виявляти, що робити красу своїми руками не завжди виходить. Для чогось не вистачає терпіння, для чогось навичок, та й часу обмаль, а так хочеться кращих, ексклюзивних речей Тоді декупаж саме для Вас! Декупаж - це аплікація, але аплікація особлива - покрита лаком, вона виглядає, як розпис. Все набагато простіше, ніж здається! Напевно, найлегший спосіб домогтися приголомшливого результату, створюючи унікальні, ефектні предмети своїми руками.

Слово decoupage французького походження, означає «вирізати». Отже, техніка декупажа - техніка оздоблення, декорування, оформлення за допомогою вирізаних паперових мотивів. Така техніка оздоблення була винайдена китайськими селянами в ХП столітті, саме вони зробили тонкий барвистий папір і почали прикрашати з його допомогою різні предмети. До Європи метод декорування прийшов в ХVП-ХVШ ст. разом з гарними лакованими китайськими меблями, коли там з'явилася мода на «Схід». Продавці не могли задовольнити величезний попит, і почалося виробництво підробок. Венеціанські майстри швидко освоїли виробництво «lacca contrafatta» - лакових підробок. Виготовлялися вони в такий спосіб: спеціально найняті художники робили копії картин відомих майстрів на папері. Ці малюнки клеїли на меблі або музичні інструменти і покривали лаком до тих пір, поки картинка не зливалася з предметом. Кількість лакових шарів досягало 30-40. Відрізнити такі підробки від справжньої китайської лакової мініатюри було практично неможливо, А коштували вони значно дешевше і користувалися великим попитом. І техніка декупажу поширилася по всій Європі.

У 18-19 століттях серед дам вищого світу було модним прикрашати предмети вирізаними з паперу малюнками. Часто папір розписували самі дами. Особливо любили в той час прикрашати таким способом віяла і ширми. Багато хто з цих «нехитрих» рукоділь знаходяться зараз у музеях. Серед підкорених можливостями цієї техніки зустрічаються і знамениті імена: Марія Антуанетта, мадам Помпадур, лорд Байрон. Матісс, Пікассо - вага вони з захопленням створювали роботи в цій чудовій техніці.

Отже, здавалося б, а що можна прикрасити паперовими серветками? Насправді все, що вам завгодно! Будь-яка, навіть сама непоказна річ перетворюється в нову чудову річ, на справжній витвір мистецтва. Це можуть бути горщики для квітів, посуд, свічки, книги, музичні інструменти, скриньки, флакони, меблі, тощо. Навіть одяг і взуття може бути прикрашений вами на свій смак. Дерево, шкіра, текстиль, кераміка, метал, гіпс, картон – різні поверхні піддаються чудовим перетворенням.

Єдине, що треба врахувати (!) - вони повинні бути однотонними і не занадто темними.

Техніка прикраси предметів за допомогою паперових колажів переживала часи розквіту і згасання. У Європі черговий спалах захоплення цим методом почалася тоді, коли багаті будинки почали прикрашати великою кількістю розпису. Заможні городяни запрошували для розпису стін і меблів художників, а шари бідніші імітували розпис наклеюванням малюнків на папері. Так виникло l'arte del povero (мистецтво для бідних). Втім, це тоді подібні вироби вважалися речами для бідняків. Зараз за речі, виконані в цій техніці, колекціонери платять величезні гроші.

Власне термін «декупаж» - від французького «decoupage» - вирізати - виник в 20 столітті, коли в Європі почалася нова хвиля інтересу до призабутому мистецтву. Зараз мода на декупаж поширюється по світу швидко і нестримно. Мільйони людей із захопленням ріжуть папір і обклеюють ним практично будь-які предмети. Сотні фірм випускають серветки і декупажні карти, лаки та клеї для декупажу на різних предметах. Курси з навчання мистецтву декупажу не мають відбою від учнів.

Доступність і простота методу залучають до лав декупажу все нових і нових майстрів. Дійсно, для того щоб зробити найпростішу роботу, досить малюнка на тонкому папері, клею і лаку. Пара годин роботи, і ось перед вами замість баночки з-під кави - симпатична вазочка. Часто в таких роботах використовуються звичайні столові серветки з малюнком. Тому декупаж іноді називають «серветковий технікою». Проте цеуявна простота.

Зіграти на роялі «Собачий вальс» може кожен, але тільки одиниці досягають вершин виконавської майстерності. Так і в декупажі. Майстри своєї справи творять у цій техніці справжні шедеври. Використовуючи в декорі складні методики створення фонів, старіння та облагородження поверхонь, поєднуючи декупаж з іншими прийомами декораторського мистецтва, вони отримують вироби, які не тільки не поступаються, а часто й перевершують по красі та вишуканості речі, виконані в більш відомих техніках.

Та й сам декупаж не стоїть на місці. Розроблено методи створення виробів з об'ємним декупажем, техніка sospeso trashfrente - декупаж на гнучких пластикових аркушах.

Чим ще хороший декупаж? У музиці існує поняття «внутрішнього слуху» - людина добре чує ноти, але не може правильно їх відтворити. Такі “внутрішні очі” існують і в образотворчому мистецтві. Можна мати прекрасне відчуття стилю, кольору, композиції, але не вміти намалювати навіть чоловічка з «огуречік» і паличок. Ось тут-то і виручає декупаж. Малюнок професійного художника в інтерпретації художника «прихованого» може зазвучати по-новому, набути нових відтінків, висловити інше почуття.

І це добре видно на прикладі робіт, представлених вам на стендах.

 

2). Що потрібно для декупажу?

1. Об'єкту декорування

Декупаж можливий на різних матеріалах. Більш пористі поверхні легше обробляти, на них краще тримаються вирізки. На плотних поверхнях працювати складніше. Безумовно, не існує матеріалу, на якому не можна було б зробити декупаж. Використовуються всі матеріали, від деревини до кераміки, метал,  пластмаса, скло і просто стіни. Але потрібно правильно підготувати матеріал, до того як приступити до роботи з ним. У цьому випадку ваш виріб буде довговічним і виглядати акуратно.

На деревині

 Необроблена деревина - дуже зручний матеріал для розміщення вирізок, оскільки клей добре проникає в пори і папір добре прилягає.

В продажі можна знайти невеликі предмети меблів, коробки всіх видів і форм,  скриньки, рамки, заготовки для годинників, кухонні дошки тощо.

Починаючи роботу з предметом з необробленої деревини, необхідно замаскувати можливі вади в дереві і відшліфувати їх тонким наждачним папером. Перш ніж приступати до декупажа,  підготовлений предмет можна покрити лаком або обробити барвником для деревини бажаного тону.

Якщо предмет вже був покритий лаком, цей лак можна зняти за допомогою спеціальних засобів, які завжди є в магазинах по продажу фарб. Другий варіант: покрити іншим лаком після ретельного шліфування наждаковим папером.

На картоні

В магазині можна купити картон (як основу для декупажу): у вигляді коробок - овальних, круглих, квадратних, прямокутних, високих і низьких, - кошиків, вітальних листівок з тонкого картону. Крім цього, предмети з цього матеріалу економніші інших і тому можуть послужити новачкам у техніці декупажу.

Вирізку можна наклеїти прямо на необроблений картон, без підготовки фону. Можна намалювати фон акриловою фарбою гармонійного кольору.

На металі

Предмети з металу можна добре прикрашати в техніці деку пажу, незважаючи на те що метал - це матеріал, який необхідно обробляти тільки спеціальними засобами, якщо ви хочете отримати гарний результат. В магазинах залізних товарів ви знайдете предмети емальовані, з гальванічним покриттям, з різних сплавів або алюмінієві.

Якщо ви хочете приклеїти вирізку прямо на металеву поверхню, не фарбуючи її, ви повинні знати, що клей має тенденцію збиратися до центру, отже, намастивши клеєм вирізку, потрібно добре притиснути її вологою губкою.

Якщо ви бажаєте покрити лаком необроблений предмет, то, перш ніж почати його прикрашати, рекомендується використовувати суперпокривні акрилові фарби для всіх поверхонь, які швидко висихають і не токсичні, завдяки чому ними можуть користуватися і діти.

На теракоті, кераміці і склі

Існують різноманітні предмети з теракоти, кераміки, порцеляни або скла. Вони розрізняються за формою, розміром і стилем, а також по ціні. Доцільно почати з не дуже дорогих предметів.

Необроблена теракота дуже пориста, тому приклеєна до неї вирізка прилягає дуже добре. Якщо  ви захочете пофарбувати основу предмета, краще покрити всю поверхню шаром клею для декупажу, щоб уникнути надмірного поглинання лаку на водній основі, який ви будете накладати наступним шаром.

Дуже пориста палена кераміка обробляється тим же способом.

На предметах з кераміки й порцеляни наклеєна вирізка прилягає ідеально, тому єдине, на що потрібно звернути увагу - це на те, щоб предмети покривати лаком з балончика, щоб уникнути появи негарних нерівностей.

Вироби зі скла різноманітні за формою і за ступенем прозорості, вони є хорошою основою для приклеювання обраних вами вирізок.

 

2.                   Серветки для декупажу

3. Ножиці

Краще використовувати невеликі загострені ножиці з закругленими кінцями, такими ножицями зручно вирізати невеликі деталі з тонкого матеріалу, в даному випадку із серветки.

 

4. Пензлики

Зручно використовувати плоску напівжорсткий пензлик шириною 1-2см, ним зручно наносити також і фарби, і лак. Для великих предметів краще використовувати пензлики більшої ширини.

5. Клей для декупажа

Класичні правила декупажу припускають спочатку приклеювання серветки, для чого користуються спеціальним клеєм для серветок (потім аплікацію можна додатково обробляти фарбам з різними ефектами і т.д. після чого поверхню покривають захисним лаком.

6. Лак для декупажа

Ви можете використовувати глянсовий, матовий лак на основі акрилу, в залежності від того, якого ефекту Ви хочете досягти. А є спеціальний глянцевий лак на водній основі для того, щоб річ можна було використовувати на вулиці. Лаки не жовтіють з часом, не пахнуть, на поверхні декоруємі предметів не залишається слідів від кисті.

7. Акрилові фарби.

Вони швидко сохнуть, легко накладаються, не розчиняються у воді після висихання, мають широку колірну гаму (110 базових відтінків) і різні ефекти (з блискітками, металевим ефектом, алмазним блиском, т.д. і т.п.)

8.Контури

 

2.Послідовність виготовлення виробу:

·       Поґрунтувати поверхню виробу ґрунтом

·       Розділити серветку на 3 слої

·       За допомогою клею для декупажа приклеїти серветку на виріб

·       Використовуємо контур універсальний потрібного кольору

·       Краї обробляємо однокомпонентним кракелюром або структурною пастою

·       Лакуємо виріб акриловим лаком

 

3. Правила користування інструментами і матеріалами

1.Тримати своє робоче місце в порядку.

2. Не розкидати інструменти.

3. Ножиці передавати, тримаючи їх за лезо.

4. Пензлик класти на підставку.

5. Користуватися вологою серветкою під час склеювання.

6.  Обрізки серветок складати у спеціальну ємність (коробку).

7.  Вимити пензлик після роботи та висушити його.

8. Складати інструменти і матеріали у папку для праці.

9. Прибирати робоче місце.

 

4. Ознайомлення з технікою безпеки.

Основні вимоги з безпеки праці з ножицями: 

1. Класти ножиці з правої сторони із зімкненими лезами, у напрямку від себе, щоб при русі руки не вколотися кінцями ножиць.

2.  Слідкувати за тим, щоб ножиці не залишались під виробом, оскільки, беручи виріб у руки, їх можна впустити і поранитись самому або поранити працюючого поряд.

3. Передавати ножиці кільцями вперед із зімкненими лезами.

4. Не підходити під час різання до учениці, яка працює ножицями, оскільки, вона, не помітивши цього, може поранити себе або товариша, який знаходиться поруч.

 

 

 

5. Основні питання, які потрібно поставити:

Сьогодні на занятті ми ознайомилися з новою технікою – декупаж. Спробуємо пригадати, що ми дізналися нового.

·       Що означає термін декупаж у перекладі з французького?

·       Хто винайшов дану техніку?

·       На яких матеріалах можна робити декупаж?

·       Які інструменти і матеріали використовуються в даній техніці?

 

ІІІ. Заключна частина.

Обговорення основних моментів, незрозумілих моментів, домашнє завдання.

 

Висновки: Тема, мета, завдання заняття розглянуті, розкриті, досягнуті.

 

Рекомендована література

Немає коментарів:

Дописати коментар

Заняття "Виготовлення рамки на ікону"

  Тема : « Виготовлення рамки на ікону ». Мета : навчальна : вдосконалення вмінь та навичок роботи з декоративним папером; навчання послід...